Mendip Churchill 8
Description
With its air cooled handle and built in convection top plate the Churchill 8 has all of the latest technologies incorporated. This matched with it’s modern curved glass and general aesthetic what is there not to love?
Product Details
information
| KW Output | 8 |
| Multifuel | Yes |
| Efficiency | Wood: 82.3% Smokeless Fuel: 80.8% |
| Energy Rating | A+ |
| Height | 660mm |
| Width | 510mm |
| Depth | 460mm |
| Weight | 91kg |
| Nominal Output | 8kW |