Stovax Vogue Medium
Description
The Stovax Vogue Medium wood burning and multi-fuel stove provides an impressive 7kW of heat, making it a great choice for larger living spaces. With an expansive stove window that features self-cleaning Airwash technology, the Medium’s superb flame visuals provide a captivating focal point on a cold winter’s eve. Featuring the very latest combustion technology, this eco-friendly stove burns so cleanly it is compliant with future Ecodesign emission standards. Available with Plinth or Midline log store base options, this modern-traditional wood burning and multi-fuel stove can be either installed into a fireplace opening or placed freestanding against a wall. The Vogue Medium is also compatible with our range of stove benches for an alternative but eye-catching installation.
Product Details
information
| KW Output | 7 |
| Wood Burner | Yes |
| Multifuel | Yes |
| Efficiency | 76% |
| Energy Rating | A+ |
| Height | 624mm |
| Width | 525mm |
| Depth | 384mm |
| Weight | 70kg |
| Nominal Output | 7kW |